Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Tomas Ryde le avertizează pe daneze: “Cristina Neagu știe despre handbal mai mult decât aproape toți antrenorii”

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

PatriK

PatriK
Conducerea forumului

Tomas Ryde le avertizează pe daneze: “Cristina Neagu știe despre handbal mai mult decât aproape toți antrenorii” 5670143295f9cf1e37000000
România joacă miercuri în sferturile de finală ale Mondialului de handbal feminin, contra reprezentativei gazdelor, Danemarca, iar antrenorul Tomas Ryde crede că tricolorele au șanse bune de calificare în semifinale. Tehnicianul suedez al României a vorbit la superlativ despre Cristina Neagu.

Într-un interviu publicat marți de ekstrabladet.dk, Ryde a dezvăluit că factorul psihologic va fi decisiv miercuri, în Boxen Arena, o sală în care vor fi 12.000 de suporteri danezi. A analizat apoi adversarul: “Nu-l cunosc prea bine pe Klavs Bruun Jorgensen, dar din ceea ce am putut vedea la meciurile de la acest turneu, e foarte bun în condiții favorabile lui, dar nu la fel de bun în condiții de adversitate. Dar asta e de ajuns pentru mulți antrenori. Jucătoarele daneze nu se gândesc să-și dezamăgească numeroșii fani, dar pe de altă parte asta ar putea fi o presiune suplimentară.”

În vârstă de 55 de ani, Ryde, care în 2006 a cucerit Champions League cu Viborg, a vorbit la superlativ despre vedeta echipei României, Cristina Neagu: “Știe mai multe despre handbal decât aproape toți antrenorii. Pe teren, ea conduce atât echipa ei, cât și echipa adversă. E foarte concentrată. Ea este cea mai bună jucătoare de handbal din lume.”

Cristina Neagu s-a antrenat marți de dimineață în sala din Herning, dar abia după ce a petrecut mai mult timp pe marginea terenului, unde a primit îngrijiri medicale. Nu e însă nimic grav și Ryde a anunțat că ea va fi pe teren miercuri miercuri. “Am probleme cu gleznele, cu genunchii și cu umerii și nu m-am antrenat cât de mult mi-aș fi dorit. Am multe probleme fizice și n-am fost 100% aici în Danemarca. Dar sunt încrezătoare pentru meciul de mâine. Îmi place că vor fi 12.000 de spectatori.”, a spus Cristina, după antrenament.

Ryde a analizat pe scurt și reprezentativa gazdă, adversara pentru un loc în semifinale: “A avut câteva meciuri foarte diferite. Au fost câteva cu multe erori tehnice. Dar împotriva Suediei a jucat frumos. Mulle a jucat bine ca și conducător de joc, iar portarii și-au făcut treaba. Danemarca e o echipă bună, cu o structură bună.”

România - Danemarca se joacă miercuri, 16 decembrie, de la ora 21:45, și va fi transmis în format live text de digisport.ro.

https://game-book.forum.st

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum