Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Detalii neştiute despre problemele avute de Serena. Dezvăluiri ale tatălui său: "M-am gândit că va muri"

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

PatriK

PatriK
Conducerea forumului

Detalii neştiute despre problemele avute de Serena. Dezvăluiri ale tatălui său: "M-am gândit că va muri" 567404c095f9cf0a2c000000
Richard Williams, tatăl şi fostul antrenor al surorilor Williams, a dezvăluit un episod puţin cunoscut publicului larg. În 2011, Serena a avut mai multe cheaguri de sânge în plămâni, iar viaţa i-a fost pusă în pericol.

Anul 2011 a fost unul de tristă amintire pentru Serena din toate punctele de vedere. O accidentare la picior a blocat-o să câştige vreun turneu de Grand Slam, însă problemele de sănătate avute au fost mult mai grave decât presa a semnalat la vremea respectivă.

Concret, în paralel cu durerile avute la picior, sportiva a fost nevoită să se opereze din cauza unei afecţiuni despre care nu se ştiu prea mult amănunte. Richard a dezvăluit într-un interviu pentru CNN că mezina s-a ales cu mai multe cheaguri de sânge la plămâni, lucru care i-a speriat pe doctori. Aceştia au luat decizia să o opereze de urgenţă, astfel că în vâltoarea evenimentelor familia s-a gândit la ce e mai rău.

"Mi-a fost extrem de teamă. M-am gândit că va muri", a explicat tehnicianul de 73 de ani, care le-a fost alături surorilor la 109 de turnee câştigate doar la simplu (45 Venus, 64 Serena).

Intervenţia chirurgicală a fost un succes, Serenei fiindu-i înlăturate cheagurile de sânge. Sportiva a revenit şi mai puternică din punct de vedere mental şi a avut o a doua parte de 2012 senzaţională: a cucerit Wimbledon (la simplu şi la dublu), US Open, Turneul Campioanelor şi două medalii de aur la Jocurile Olimpice de la Londra.

Simona Halep, principala adversară a Serenei, este nominalizată la categoria "cel mai bun sportiv român în 2015".

https://game-book.forum.st

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum